Akkor még csak remélhettem, hogy szeretni fogjátok ezt a sorozatot. Már annak az évnek a végén látszott, hogy nagy bizalmat szavaztatok neki, de akkor még nem tudhattam, hogy ez a szeretet tíz évvel később is kitart – és még csak nem is ugyanúgy, hanem exponenciálisan növekedve. Az Anjouk eddigi kilenc részéből összesen 21 kiadás látott napvilágot (plusz az e-könyvek, azokkal együtt már harminc), és hol van még a vége!
Annak idején akkora lelkesedéssel vetettem bele magam az írásba, hogy komolyan elhittem, képes leszek stabilan, minden évben két részt (igen, két teljes történelmi regényt) megírni. Nem vettem figyelembe, hogy én is csak ember vagyok, és hogy képtelenség pusztán a matek mentén megjósolni, mikor érek egy ekkora sorozat végére. Ki gondolta volna akkor még, hogy lesz három rész, amit csak hat év alatt leszek képes megírni? Máig akad néha olyan olvasó, aki emlékeztet rá, hogy annak idején évi két részt ígértem, azaz már rég a végére kellett volna érnünk az egésznek. Őszintén? Örülök, hogy nem így lett. Ma már látom, hogy ezekhez a regényekhez kell a folyamatos érés, az egyre növekvő emberi és írói tapasztalat. A komoly mértékű befektetett idő és energia. A folyamatos tanulás és fejlődés. És azért lássuk be: tíz év alatt kilenc regény, plusz egy szinte teljesen újraírt előzményregény egyáltalán nem szégyellnivaló tempó. (Meg hát ebbe a tíz évbe jó néhány más regény és egyéb kiadvány is belefért.)
Jaj, de hosszan tudnám még folytatni! Nosztalgiázni középkori hagyományőrzésről, élőszereplős könyvtrailer-forgatásról, lovaggá ütésről, összművészeti fesztiválokról, történelmiregény-írói kerekasztal-beszélgetésekről, sőt: apaságról, zenéről, sikerekről, csalódásról és kiégésközeli állapotokról – mert még ezek is mind kapcsolódnak valahogy az Anjouk-sorozathoz.
Tíz éve ilyenkor még 27 éves sem voltam. Tehát az eddigi életem több mint egynegyedét meghatározta ez a regénysorozat. Az írói pályám egyértelműen legjobb döntése volt, hogy belevágtam a megírásába. És örök hálával tartozom a Líra Könyv égisze alatt működő Athenaeum Kiadónak, amely egy évtizede felkarolt, és amely azóta is kitart mellettem – akár Anjoukról, akár más könyveim kiadásáról van szó. Azt kívánom, hogy legyen még sok-sok sikeres évünk együtt!
És persze köszönöm az olvasóknak, kitartó útitársaimnak, akik nélkül már rég nem létezne ez a sorozat – legfeljebb az íróasztalfiók mélyén. Ahogy már sokszor mondtam, írtam: megyünk tovább, és meg sem állunk tizenöt részig!
Megjelent az ANJOUK IX. része, A pusztulás dala, amely már országszerte kapható!
Fülszöveg:
1347 őszén Anjou Lajos elindul a seregével Nápolyba, hogy végre bosszút állhasson, és elfoglalhassa a Mezzogiorno ékkövének trónját. Célja, hogy közös korona alatt egyesítse a magyar és a szicíliai királyságot, ám ezt sem a pápa, sem a nápolyi lakosság nem nézi jó szemmel.
Ezekben az években Bátor Szilárd, Szolnoki Pista, a Lackfi testvérek, és számos más kardforgató, magyar nemes, íjfeszítő kun vagy éppen pénzért harcoló külhoni zsoldos járja be keresztül-kasul Itáliát, mind más céllal és reményekkel. Arra azonban, ami ott fogadja őket, egyikük sem számít: a fekete halál hadba vonul az egész keresztény világ ellen, válogatás nélkül szedi áldozatait, és nincs eszköz, amellyel meg lehetne állítani.
Sötét haláltánc veszi kezdetét: véres aratás a csatatereken, a várostromok sűrűjében, a zsúfolt városi utcákon, a sáros jobbágyfalvak mélyén...
Bíró Szabolcs regényfolyamának kilencedik része, Az ifjú lovagkirály-trilógia zárókötete az Anjouk-sorozat egyik legvéresebb, legerőszakosabb és egyben legtragikusabb darabja. A pusztulás dala búcsút int a XIV. század első felének, és egy olyan életnek, amilyenben hőseinknek talán soha többé nem lesz részük.
Részlet:
Szolnoki hamarosan visszaérkezett, belesúgott valamit Lackfi vajda fülébe, aki erre a királyhoz sietett. Lajos kérdőn nézett rá, mire a fehér sárkány mondott neki valamit. Ezt követően a király határozott intésére a zenekar abbahagyta a játékot.
- Most, hogy végre mind itt vagyunk - szólalt meg zengő hangon az uralkodó -, elérkezett az idő, hogy bejelentsem: elfogadom Nápoly trónját.
Üdvrivalgás tört ki a teremben, a harsogó vivátok között nem is lehetett hallani a Durazzói és Tarantói hercegek őszintétlen éljenzését.
- Még ma útra kelünk - folytatta Lajos, amikor a rivallás elhalt -, hogy bevonuljunk a városba. Ideje, hogy új korszak köszöntsön a királyságra. Ám mielőtt még útra kelnénk - fordult oda Durazzói Károlyhoz -, egy fontos teendő még hátravan. Vezess oda, ahol András öcsémet megölték!
A teremben egy szempillantás alatt megfagyott a levegő. A herceg arca is teljesen megváltozott, de állta a király kemény tekintetét.
- Ne izgasd magad azzal - próbálkozott, bár maga is érezte ennek hiábavalóságát -, mert én sohasem voltam ott!
- Márpedig addig innen el nem megyünk - közölte Anjou Lajos -, amíg meg nem néztem, hol végeztek a fivéremmel. Azt mondod, nem voltál ott sosem? Hát akkor most majd magad is láthatod.
- Lovaink és kíséretünk útra készen várnak odakünn - tett még egy utolsó, harmatgyenge kísérletet Károly herceg, de a király lesöpörte a próbálkozását:
- A kapukat bezártuk - mondta. - A lovaitok és a kísérőitek mind odakinn maradnak, amíg mi nem végeztünk idebenn.
(Olvasás közben ajánlott néha a Bátor-birtok "rekonstrukcióját" böngészni, melyet a Pazirik Informatikai kft. készített.)
Pontosan a mai napon 15 éves a honlapom – ami hamarosan megújul.
Pontosan ma 15 éve, hogy bejelentettem: az addig használt írói álnevem helyett immár kizárólag Bíró Szabolcsként publikálok. (A sajtóban ez úgy jött le, hogy "Bíró Szabolcs megölte Francis W. Scottot". Szerintem azóta se kapott sajtóhírem, interjúm, recenzióm, semmilyen online cikkem annyi kattintást, mint az a "gyilkossági" hír. Voltak portálok, ahol estére az aktuális politikai híreket is megelőzte olvasottságban.)
Pontosan ma 15 éves Az ötödik parancsolat című kisregényem, amit az Athenaeum Kiadó tavaly kívül-belül felfrissíve adott ki a 95. Ünnepi Könyvhétre.
15 éve, hogy a saját nevemen, az addigiaknál sokkal érdekesebb témákban, Európa történelme és a középkor kultúrája felé fordulva kezdtem írni. Tulajdonképpen egy teljesen új kezdet volt ez a korábbi néhány évhez képest. Akkor még jó néhányan megkérdőjelezték ezt a döntésemet, de ez vezetett el oda, hogy a könyvenkénti átlag 250 eladott példány előbb (Az ötödik parancsolattal) a sokszorosára, majd (a Sub Rosa című regényemmel) a hússzorosánál is magasabbra emelkedett. Ez a név-, téma- és stílusváltás volt az első jelentős, komoly döntésem az írói munkásságom során.
Számomra jelentős évforduló ez a mostani 15-ös. Igyekszem felnőni a jelentőségéhez, és idén sok jó történettel, egyéb meglepetéssel szolgálni nektek, kitartó és hűséges Olvasóimnak! Figyeljétek majd a felületeimet, hogy ne maradjatok le semmiről!
● Igazi székirodalom-rajongóknak. Sokan vannak, akiknek Az ötödik parancsolat régi, 2010-es kiadása hosszú évek alatt sem kerülhetett fel a polcára, ez a könyv nekik igazi kuriózum lesz – hát még a kulisszák mögé betekintést nyújtó előszó!
● Új olvasóknak. Akik még csak ismerkednek a székirodalom, a Bíró-könyvek világával, azoknak ez a kellemesen kézbe simuló kötet a maga rövid történeteivel tökéletes ízelítő lehet, afféle "előétel" a vaskosabb művek, a történelmi regények előtt.
● Az Anjouk-sorozat elkötelezett olvasóinak. A kötet nem kevesebb, mint négy olyan novellát tartalmaz, amely így vagy úgy, de kötődik a sorozat világához.
A kötetben olvasható írások a teljes írói pályám időtartamát lefedik, az első komolyabb szárnypróbálgatástól kezdve egészen a Dél pörölye című regényem megjelenése utánig. Amikor elkezdtem összeállítani ezt a válogatást, még azt hittem, a címadó kisregény mellé jó, ha három-négy történetet be tudok illeszteni. Rettentően örülök, hogy bár sosem voltam kifejezetten novellista alkat, végül ennyi, hangulatilag és tematikusan valamelyest egységesnek mondható kisprózát tudtam glédába állítani. Mindig is szerettem volna egy novelláskötetet – hát most itt van. Élménydús olvasást kívánok hozzá!

azaz aki szeretné, nyugodtan ki is nyomtathatja magának.
2024. május 9-én megjelenik Az ötödik parancsolat című kisregényem (ami annak idején az első könyvem volt, melyet a saját nevemen adtam ki, és amely immár bő 11 éve nem kapható sehol), nyolc további történelmi (hangulatú) novellával és egy bőségesen sztorizós előszóval kísérve!
Kinek ajánlom a könyvet?
● Igazi székirodalom-rajongóknak. Sokan vagytok, akiknek Az ötödik parancsolat hosszú évek alatt sem kerülhetett fel a polcára, ez a könyv nektek igazi kuriózum lesz – hát még a kulisszák mögé betekintést nyújtó előszó!
● Új olvasóknak. Aki még csak ismerkedik a székirodalom, a Bíró-könyvek világával, annak ez a kellemesen kézbe simuló kötet a maga rövid történeteivel tökéletes ízelítő lehet, afféle "előétel" a vaskosabb művek, a történelmi regények előtt.
● Az Anjouk-sorozat elkötelezett olvasóinak. A kötet nem kevesebb, mint négy olyan novellát tartalmaz, amely így vagy úgy, de kötődik a sorozat világához.
A kötetben olvasható írások a teljes írói pályám időtartamát lefedik, az első komolyabb szárnypróbálgatástól kezdve egészen a Dél pörölye című regényem megjelenése utánig. Amikor elkezdtem összeállítani ezt a válogatást, még azt hittem, a címadó kisregény mellé jó, ha három-négy történetet be tudok illeszteni. Rettentően örülök, hogy bár sosem voltam kifejezetten novellista alkat, végül ennyi, hangulatilag és tematikusan valamelyest egységesnek mondható kisprózát tudtam glédába állítani. Mindig is szerettem volna egy novelláskötetet – hát most itt van.
A Líra oldaláról kedvezményes áron tudjátok előrendelni, és itt elolvashatjátok a fülszövegét is.
Korlátozott példányszámban már CD-n is rendelhető a Lázár evangéliuma hangoskönyv-változata, Papp János zseniális előadásában! A legtöbb webshopban streamelhető eHangoskönyvként érhető el a kiadvány, ám a fokozott érdeklődésnek eleget téve, egyelőre mindössze 100 példányban, CD formátumban is elérhető a Lázár evangéliuma. Mivel kis példányszámról beszélünk, így csak az alábbi két oldalról tudjátok megrendelni:
- Rendkívül baráti áron a Bookline-ról,
- és megtalálható a Libri kínálatában is.
Vigyétek, amíg van! :)
Ne feledjétek: az év végéig ingyen, ajándékba is megkaphatjátok a streamelhető eHangoskönyvet
(tehát nem a CD-t!), ha megrendelitek a Non nobis Domine illusztrált díszkiadását a Líra webáruházából.
Ez volt az első történelmi regényem, innen indul az Anjouk-sorozat, és azt hiszem, tényleg kihoztuk belőle a maximumot: amellett, hogy a könyvespolc igazi éke lehet, és hogy már kézbe fogni, átlapozni is színtiszta gyönyörűség, a szövegen is jelentősen javítottunk – kimondhatom (és higgyétek el, ez részemről nagyon nagy szó), megszületett a végső szövegváltozat, ezután többé nem tervezek hozzányúlni ehhez a regényszöveghez.
A kiadvány országszerte kapható, ha viszont a Líra webshopjából rendelitek, akkor egyrészt 20%-os kedvezmény, másrészt ajándék is jár hozzá: a Lázár evangéliuma e-hangoskönyvként, Papp János előadásában!
Átnyújtom hát nektek az immár tizenegy éves Non nobis Domine legteljesebb, leggyönyörűbb kiadását – vigyétek, olvassátok, fogadjátok szeretettel!


Oldal 1 / 27